Préház a Gáspár borászatbanGáspár PinceGáspár PincészetSzőlőültetvény a Gáspár PincészetbenGáspárpince télen

Borászat

Kis hordó a nagy bor titka:

Legjobb bor nincs, csak legkülönlegesebb, leginkább kézimunka-igényes, maximális szakmaisággal készülő bor van.”
(Szepsy István)

A szőlőfürtök két válogatáson esnek át, először a terméskorlátozáskor, majd a szüret alkalmával. A pincészetbe kizárólag kézzel szedett és válogatott alapanyag érkezik be. Az erjedési folyamat a temperálható acéltartályokban, illetve kádakban történik. A fermentációt követően fehérborainkat finomseprőn érleljük(sur lie), illetve fel is keverjük(battonage). Vörösborainkat az almasavbontást követően kizárólag magyar tölgyből készült hordóban érleljük, melyek űrtartalma 225l. Az érlelés ideje fajtánként, illetve évjáratonként változó. A hordókészítéshez használatos kocsánytalan tölgyet az ország legkiválóbb kádármesterei a Mecsek és Zemplén hegység meghatározott területeiről szelektálják.

Egy érdekes ellentmondás: minél kisebb a hordó, annál nagyobb a borral érintkező fafelület és az mikrooxidáció mértéke.

A fehér és a rozébor készítése

A fehér, illetve rozébor készítés során a reduktív technológiát alkalmazzuk. Egy kíméletes bogyózást és zúzást követően, minimális áztatási idő után préseljük az alapanyagot, melyet a musttisztítás után, a fajélesztős beoltást követően a temperálható erjesztő tartályokban fajtától függően 14-18 °C-on erjesztjük. A kierjedt bor a palackozásig tartályokban válik teljessé és legkésőbb a szüretet követő évben piacra kerül. Fehérboraink készítésénél 3-6 hónapos finomseprőn tartást alkalmazunk(sur lie), melyet alkalmanként fel is keverünk(battonage), hogy egyfajta krémességgel ruházza fel tételeinket.

A vörösbor készítése

Vörösbor készítésnél a hagyományos eljárásokat követjük. A bogyózott és megroppantott alapanyag erjesztőkádakba kerül, ahol fajélesztős beoltást követően történik az erjedés 26-30 °C-on. A 14-21 napos héjon tartást követően kíméletesen préseljük a kierjedt cefrét, majd a biológiai almasavbontást követően fajtától függően 12-24 hónapra 225l-es barrique hordókba kerül a kész bor, ahol végső illat és aromajegyei kialakulnak. A palackozást követően, legalább egy-két év pihentetés után hozzuk kereskedelmi forgalomba vörösborainkat.